Co je to ten SPAM?

Spam se v našem dnešním slova smylu objevil v roce 1994, kdy pánové Cantor a Siegel silami společnými (ostatně oba byli společníky i v podnikání) v krátké době poslali zprávu do 6 000 diskusních skupin. Spíše než o zprávu ale šlo o inzerát s předmětem "Green Card Lotery" a s nabídkou služeb. Jen pro úplnost: oba pánové byli právníky. Samozřejmě, že se zprávního hlediska nedopustili ničeho nelegálního, ale i tak se stali jedněmi z nejnenávidějších lidí v historii internetu.

Dnes chodí do e-mailových schránek tucty nabídek na zakoupení medikamů, levných počítačových programů (výjimečně i legálních), finančních produktů nebo reklam na www stránky (zpravidla s obsahem pro dospělé konzumenty).

Spam reklamní – asi není potřeba sáhodlouze představovat. Sem zkrátka patří všechny nevyžádané nabídky zboží nebo služeb.

Spam přátelský – to je pošta, která je rozesílaná s dobrým úmyslem, ale přesto spadá do kategorie spamu. Třeba různé vtípky, žertovné prográmky, přátelská upozornění apod.

Spam se zlým úmyslem – spam s cílem poškodit. Sem mohou patřit třeba počítačové viry (které můžeme za jistou formu spamu považovat), zprávy pomlouvačné ("nevěřili byste, co se mi stalo tam a tam – a hlavně to pošlete co nejvíce lidem") nebo třeba podvodné mající za cíl z uživatele vylákat osobní informace, které jsou následně zneužité.

Čím spam škodí ?

Zatímco ještě v roce 2001 představoval spam asi třicet procent veškeré elektronické komunikace, dnes je to kolem sedmdesáti procent.

Spam škodí v mnoha rovinách, např. obtěžování uživatelů elektronické pošty. Spam dále spotřebovává práci a čas uživatelů. Ti musí déle čekat na stažení elektronické pošty ze serveru, musí věnovat svůj čas a práci rozpoznáním legitimních zpráv apod. A to se ani nezmiňujeme o možnosti, že dojde ke smazání konkrétní zprávy, kterou ve velkém množství spamu prostě v rychlosti přehlédneme. Pokud je určitý systém dimenzovaný na nevelký provoz.

V trochu nepřímé rovině jsou pak škody způsobené zneužitím jmen třetích osob. Pokud spam zfalšuje adresu odesílatele (což se třech čtvrtinách případu děje), je poškozen vlastník této regulérní adresy.

:)

Jak se nestat obětí ?

Především držet v maximální tajnosti adresu své elektronické pošty. Prostě ji nikde nesdělujte – do žádných papírových nebo elektronických formulářů, střežte ji jako oko v hlavě (nebo jako heslo k bankovnímu účtu). Tajná adresa se zkrátka nedostane do nesprávných rukou.

Dávejte ji jen těm, kdo ji opravdu potřebují (rodina, přátelé, obchodní partneři aj. ). Svoji elektronickou adresu nevystavujte na internetu, a to za žádnou cenu. Dávejte si také pozor na to, abyste neotevírali spam. Proč ? protože část nevyžádané pošty se snaží obejít kontrolní filtry tak, že svůj obsah pošle ve formě odkazu na WWW stránku.

Kromě výše uvedeného buďte obezřetní, nedůvěřujte nikomu a nenechte se zlákat. A konečně přikázání poslední – i když ne tak preventivní. nevyužívejte nabídek spamu. Ač nás reklama (ve všech formách) často obtěžuje, nedá se jí upřít jedno. Funguje. Ostatně jinak by neexistovala.

Kde se vzalo slovo "spam"?

Toto slůvko je vlastně zkratka z anglického jazyka. V originále znamená buď Shoulder Pork and hAM (vepřová plec a šunka) nebo SPiced hAM (kořeněná šunka). A jak se tato pochutina dostala do spojitosti s nevyžádanou poštou? Díky legendárnímu pořadu Monthy Python Flying Circus. V jednom skeči je restaurace, kde každé jídlo obsahuje výše zmíněný spam. Takže ať si hosté obědnají cokoliv, vždy dostanou spam. A když chtějí něco bez spamu, je jim nabídnuto jídlo, kde je spamu opravdu jen trošičku…

na základě článku z časopisu PC WORLD/05
Zpracovali žáci: Jan Čermák a Tomáš Borovka - 8.C 11/2006